Istoria învăţământului local în date

Învăţământul local are o istorie de sute de ani.

Înaintea reformei reli-gioase (sec. XVI), şcoala a funcţionat pe lângă parohie, tinerii putând să-şi continue studiile în mănăstirea din Egyed sau în Şcoala Capitulului din Oradea. În secolul al XV-lea existau trei peregrini din Diosig care studiau la universități din străinătate. După înfiinţarea Bisericii Reformate, învăţământul a luat amploare. Școala reformată a funcţionat ca filială a Colegiului din Debreţin. O poezie din 1690 menţionează şcoala din Diosig ca fiind între cele mai bune cincisprezece şcoli reformate din Ungaria.

În secolele XVII-XIX , s-au înfiinţat, pe rând, trei şcoli pentru băieţi în diferite părţi ale localităţii. La început, fetele învăţau în şcoli de casă. În 1761 şi în 1794 s-au înfiinţat două şcoli de fete. În 1785 existau 526 copii de vârstă şcolară, dintre care 208 nu frecventau cursurile. În 1829 o hotărâre pres-biteriană a decis ca şcoala să fie obligatorie până la confirmare, adică până la vârsta de 12 ani. (“Altfel nu vor fi cununaţi“).

Până la mijlocul secolului al XIX-lea s-au înființat mai multe școli: una catolică, una ortodoxă cu predare în limba română și una evreiască “clandestină”. În 1885 a luat ființă o fundaţie care susţinea o grădiniţă cu 80-100 de copii şi cu educatoare calificată. De la sfârşitul secolului al XIX-lea, fetele au urmat 4 clase, iar băieţii 6, în mod obligatoriu. Până în anii 1920 s-au înfiinţat şi două şcoli de stat (Ianca Mare, Diosig). În 1948 s-au interzis şcolile confesionale, în Diosig funcţionând 3 şcoli de stat. Din 1958 au fost obligatorii 7 clase, iar din 1964 - 8 clase.

În 1964 respectiv în 2004 s-au construit două corpuri de clădiri noi, s-a asfaltat terenul de sport și s-a clădit o sală modernă de sport. În anul şcolar 1969-1970 s-au înființat clasele a IX-a şi a X-a. Din 1990, Şcoala din Diosig funcţionează doar cu clasele I-VIII.

În 1823 s-a pomenit pentru prima dată despre „biblioteca” şcolii. Aceasta numără 300 de volume în 1885, 3012 volume în 1964, iar în prezent numără 13542 volume.

În prezent Şcoala Gimnazială nr. 1 Comuna Diosig funcţionează în zece clădiri diferite, cu clase de predare în limba română şi maghiară, respectiv cu grupe de grădiniţe. Cei 680 de elevi şi 216 de preşcolari sunt instruiţi de 57 de cadre didactice.